A pár- és családterápia olyan interaktív folyamat, amelyben általában kétheti rendszerességgel, másfél órás alkalmak során egy konkrét párkapcsolati vagy családi problémával foglalkozunk, lehetőleg az összes érintett részvételével. Az üléseket a legtöbb esetben két pszichológus vezeti a többszempontúság érvényesítése és a részrehajlás elkerülése végett. A módszer lehetővé teszi, hogy a családok és párkapcsolatok tagjairól ne csak mint egyénekről gondolkodjunk, hanem az "én" és a "te" mellett a "mi-vel" is foglalkozni tudjunk. Az együttes jelenlét miatt a terápiás térben így megjelenik a család kapcsolatrendszere, megtapasztalhatóak a sajátos kommunikációs interakciók és szerepek, valamint láthatóvá válnak a tudattalanul bejáratott szokások és rituálék is.
A családterápia módszerének lényege, hogy a családról vagy párról való közös gondolkodáson és az ezekhez kapcsolódó érzések megértése segítségével megkeressük a család vagy pár jellegzetes működésmódjait és az "itt és mostban" megjelenő interakciókra koncentrálunk. Célunk, hogy ezek segítségével egy újfajta, mindenki számára kielégítőbb működést hozzunk létre. A családterápiás rendszerszemlélet alapelve, hogy az egész több, mint a részek összessége, ezáltal minden rész változása a család vagy pár egészében is változáshoz vezet.
A megértésen túl nagy hangsúlyt fektetünk arra is, hogy a családtagok újszerűen tapasztalhassák meg a család egészének működését, ezért a folyamat során gyakran alkalmazunk pszichodramatikus, művészetterápiás eszközöket is, amelyek szavak nélkül, az élmények szintjén mutatnak rá a nehézséget okozó jellemzőkre, valamint rendszeresen adunk feladatokat a pár vagy család tagjainak a következő ülésig.
Általában a következő esetekben fordulnak hozzánk párok vagy családok:
-
Kommunikációs problémák
-
Válás megelőzése
-
Párkapcsolati vagy családi konfliktusok
-
Mozaikcsaládok jellegzetességeiből fakadó nehézségek
-
Gyermeknevelési nehézségek
-
Kamaszkori változások kezelése a családon belül
-
Lelki felkészülés a gyermekvállalásra
-
Ismétlődő párkapcsolati "játszmák"
-
Családi vagy párkapcsolati krízisek feldolgozása
-
Eltérő ambíciók és jövőkép a pár tagjainál